„Rzeczpospolita” radzi
Czy policjant może być dwukrotnie zawieszony
- Prokurator postawił policjantowi zarzut popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kodeksu karnego i zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Podobną decyzję podjął przełożony funkcjonariusza. Czy w świetle decyzji prokuratora to drugie zawieszenie było potrzebne? Czy w wyniku zawieszenia policjant może otrzymywać mniej niż minimalne wynagrodzenie?
Tak. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o Policji (dalej uop), policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Treść tego przepisu wskazuje, iż zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych – w razie wystąpienia okoliczności określonych w tym przepisie – jest obligatoryjne. Zatem w razie wszczęcia przeciwko policjantowi postępowania karnego w sprawie o przestępstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta