Funkcjonariusz łatwiej otrzyma wyrównanie wynagrodzenia
Nawet po zwolnieniu ze służby policjant ma szansę na wypłatę zawieszonej części uposażenia. Naczelny Sąd Administracyjny skorygował swoje dotychczasowe stanowisko w tej kwestii.
Małgorzata Jankowska
Zawieszenie w czynnościach służbowych pozwala na szybkie odsunięcie funkcjonariusza od bieżącego wypełniania obowiązków, wówczas gdy zaistniałe okoliczności wskazują, że może on nie spełniać już wymogów stawianych policjantowi. Sytuacje, w których przełożony może albo musi podjąć taką decyzję wymienia art. 39 ustawy o Policji (dalej uop). Zgodnie z tym przepisem zawieszenie takie jest:
- obligatoryjne – w razie wszczęcia przeciwko policjantowi postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego (art. 39 ust.1 uop),
- fakultatywne – w razie wszczęcia przeciwko policjantowi postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, nieumyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowania dyscyplinarnego, jeżeli jest to celowe ze względu na dobro postępowania lub dobro służby (art. 39 ust. 2 uop). A także w razie wniesienia przeciwko policjantowi aktu oskarżenia określonego w art. 55 § 1 kodeksu postępowania karnego.
Ponadto policjant może być zawieszony w czynnościach służbowych przez prokuratora lub sąd na podstawie art. 276 kodeksu postępowania karnego. Ten środek zapobiegawczy może być stosowany wobec wszystkich obywateli, a więc także funkcjonariuszy niezależnie od rozwiązań przyjętych w ich ustawach pragmatycznych.
Wystarczy zarzut...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta