Hematolodzy chcą leczyć nowocześnie
Dostęp do nowych leków dla pacjentów z nowotworami wymaga zmian w systemie ochrony zdrowia.
Polscy pacjenci nie mają dostępu do niektórych terapii określanych mianem „przełomowych", choć korzystają z nich chorzy nie tylko z krajów zachodnich, ale też państw Grupy Wyszehradzkiej o podobnym PKB jak Polska – alarmowali eksperci podczas debaty „Przyszłość zdrowotna obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej". Po debacie zapytaliśmy o rekomendacje dotyczące systemu ochrony zdrowia i poprawy dostępu do nowych terapii.
Liczy się czas
– Opieka hematoonkologiczna w Polsce stoi na wysokim poziomie, problemem jest jednak czas, jaki upływa od zarejestrowania nowych terapii przez FDA i EMA (amerykańską i europejską agencję leków) do wydania decyzji refundacyjnych w Polsce. W przypadku nowego przeciwciała w leczeniu chorych na opornego chłoniaka Hodgkina chorzy czekali aż cztery lata. Obecnie są równie aktywne leki zarejestrowane do terapii innych chorób hematoonkologicznych – mówi prof. Jan Walewski, hematolog i dyrektor Centrum Onkologii.
Jedną z takich nowości jest lek z grupy małocząsteczkowych terapii celowanych stosowany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta