Umowy zniknęły, problem pozostał
Choć umów na czas wykonania określonej pracy nie ma już w kodeksie, to wciąż obowiązują te zawarte przed 22 lutego 2016 r. Ustawodawca o tym zapomniał, nowelizując przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy.
Znowelizowano je ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (DzU poz. 2255). Niestety, przepisy tej nowelizacji nie zostały do końca zharmonizowane ze stanem prawnym, który powstał wskutek wejścia w życie dużej nowelizacji kodeksu pracy z 22 lutego 2016 r. Z katalogu umów terminowych, do którego odnoszą się art. 97 § 11 – § 13 k.p. regulujące zasady wydawania świadectw pracy, usunięto wówczas umowy na czas wykonania określonej pracy.
Luka w przepisach
Obie nowelizacje zawierają przepisy przejściowe. Nowela, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., przewidywała, że w odniesieniu do likwidowanych umów na czas wykonania określonej pracy (które trwały na 22 lutego 2016 r.) należy stosować regulacje dotychczasowe. Niestety, w przepisach przejściowych ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców ustawodawca najwyraźniej zapomniał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta