Kiedy obowiązuje limit płatności gotówkowych
Zagraniczni biznesmeni nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W przypadku handlu z nimi nie ma więc zastosowania warunek zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego.
- Mam wątpliwość dotyczącą płatności gotówką powyżej 15 000 zł. Do chwili obecnej eksportowałam towar – odzież do Afryki, ale w tym roku, a więc po zmianie przepisów, „stoję w miejscu" i nie wiem co zrobić. Klient płacił mi częściowo przelewem, natomiast większą część gotówką. Kupował ode mnie ok. 26 000 kg odzieży miesięcznie, co dawało kwotę ok. 36 000 euro. Z tego tylko 10 000 euro płacił przelewem, a reszta była płacona gotówką w dwóch ratach po jego przyjeździe do Polski i sprawdzeniu czy towar jest odpowiedni. Teraz mam wątpliwość odnośnie do tych transakcji, bo nie wiem czy mogę przyjmować tak dużą gotówkę. Bardzo zależy mi na tym kliencie. Jakie kroki powinnam podjąć, żeby móc dalej z nim współpracować? – pyta czytelniczka.
Z początkiem 2017 r. nastąpiło obniżenie limitu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Spowodowało to, że obecnie znacznie częściej niż do końca 2016 r. przedsiębiorcy są obowiązani do dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego. Obowiązek taki obecnie istnieje, jeżeli:
1) stroną transakcji, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta