Najlepiej ćwiczy się na kazusach
Na rozwiązanie zadania z części karnej na egzaminie zawodowym przewidziano sześć godzin. agata Łukaszewicz
Od 28 do 31 marca 2017 r. przyszli adwokaci i radcowie prawni będą zdawać egzamin zawodowy. Składa się on z pięciu części. Wraz z Wydawnictwem C.H. Beck pomagamy się do niego przygotować. Pierwszego dnia będą zadania z prawa karnego. Tydzień temu przypomnieliśmy podstawowe informacje na temat apelacji w sprawach karnych. Dziś publikujemy przykładowe kazusy z tej dziedziny prawa.
Kazus 1
Sąd skazał oskarżonego za czyn z art. 280 § 1 kodeksu karnego (k.k.) na karę 3 lat pozbawienia wolności i za czyn z art. 190 § 1 k.k. na karę roku pozbawienia wolności. Oskarżony przyznał się do dokonania rozboju, zaprzeczył zaś wypowiadaniu gróźb, które dotyczyły innego pokrzywdzonego. Obrońca nie kwestionował zawinienia oskarżonego w części odnoszącej się do rozboju, natomiast podważał wiarygodność pokrzywdzonego z drugiego zarzutu. W przemówieniu końcowym podniósł, że między nim a oskarżonym doszło wcześniej do zatargu na tle finansowym i konflikt ten zakończył się niekorzystnie dla pokrzywdzonego, a zatem miał on powód do składania zeznań niesłusznie obciążających oskarżonego.
- Zadanie:
Jaki powinien być zakres zaskarżenia, zarzuty i wnioski?
- Odpowiedź
W opisanym przypadku oskarżony został skazany za dwa czyny, z tym że obrońca kwestionuje sprawstwo oskarżonego w zakresie czynu z art. 190 § 1 k.k. Należy zatem prawidłowo określić zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta