Teraz pora na obligacje społeczne?
Piotr Dmuchowski, Paweł Sadalski Wierzymy, że pierwsza polska emisja zielonych obligacji otwiera drzwi do kolejnych takich transakcji, zarówno na poziomie całego kraju, jak i poszczególnych miast.
W historii gospodarczej Polski 2016 r. zapisał się jako rok przełomowych wydarzeń na rynku obligacji, tworzących fundamenty dla dalszego rozwoju tego segmentu rynku w kolejnych latach. Po sierpniowej emisji obligacji skarbowych w walucie chińskiej (tzw. panda bonds), pierwszej w Polsce i w Europie oraz jednej z pierwszych na świecie, grudzień przyniósł kolejną pionierską na skalę międzynarodową transakcję: emisję rządowych zielonych obligacji.
Zielone obligacje to instrumenty dłużne, które służą pozyskaniu pieniędzy na finansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszania negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Spektrum tych projektów jest szerokie: od infrastruktury transportowej, przez energooszczędne budownictwo i odnawialne źródła energii, po gospodarkę odpadami. A potrzeby są ogromne. Na samą walkę ze skutkami zmian klimatycznych na świecie potrzeba będzie 2,5–3 bln dol. rocznie. Rozwój rynku zielonych instrumentów finansowych to szansa, że uda się pozyskać pieniądze na ten cel.
Aby obligacje z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta