Rozliczenia byłych partnerów biznesowych nie dają kosztów
Wypłata części zysku byłemu wspólnikowi nie wpływa ani na osiągnięcie przychodu, ani na jego zachowanie czy zabezpieczenie.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 grudnia 2016 r. (II FSK 3188/14).
Stan faktyczny
Do 31 grudnia 2011 r. podatnik był wspólnikiem spółki jawnej, która tego dnia została rozwiązana wskutek wypowiedzenia złożonego przez drugiego wspólnika. Wyrokiem sądu wnioskodawca przejął na podstawie art. 66 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) całość majątku spółki jawnej, stając się ogólnym następcą prawnym spółki. Ponieważ w spółce jawnej było tylko dwóch wspólników, teraz prowadzi przedsiębiorstwo jednoosobowo. Wyrokiem sądu został zobowiązany do rozliczenia się z byłym wspólnikiem zgodnie z art. 65 k.s.h., tj. poprzez wypłatę jego udziału kapitałowego. Będzie to odpowiednia część wartości zbywczej majątku spółki, ustalonego na ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Został również zobowiązany do corocznej wypłaty na rzecz byłego wspólnika kwot stanowiących udział w zysku uzyskanym ze spraw niezakończonych na dzień 31 grudnia 2011 r.
Podatnik wskazał, że należność tytułem udziału w zysku ze spraw niezakończonych za 2012 r. nie została ostatecznie ustalona. Na poczet udziału w zysku z tych spraw przekazywał zaliczkowe wypłaty na rzecz byłego wspólnika w 2013 r. Ostateczna spłata będzie wymagalna w terminie 14 dni od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta