Fundusz socjalny tylko w większych firmach
Pracodawca, który 1 stycznia br. zatrudniał nie więcej niż 49 pracowników, może odstąpić w tym roku od tworzenia zakładowego funduszu świadczeń. Musi jednak powiadomić o tym załogę najpóźniej 31 stycznia.
Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r., zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) mają obecnie obowiązek tworzyć pracodawcy zatrudniający – według stanu na 1 stycznia danego roku – co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat.
Przy stanie zatrudnienia od 20 do 49 pracowników (w przeliczeniu na pełny etat) pracodawca może tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenia urlopowe. Wcześniej ta zasada odnosiła się do pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników. Utworzenie funduszu może jednak wymusić na takim pracodawcy działająca u niego organizacja związkowa.
Postanowienia o nietworzeniu
Kolejna zmiana w przepisach o zfśs odnosi się do postanowień w sprawie nietworzenia funduszu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta