Zatrudnienie cudzoziemca wciąż skomplikowane
W pierwszym kwartale 2017 r. zasady wydawania przez urzędy pracy zezwoleń na pracę obcokrajowców pozostają bez zmian. Nadal można skorzystać z jednej z kilku opcji.
Projektowana ustawa dotycząca zatrudniania cudzoziemców przez pracodawców w Polsce, zgodnie z pierwotnym planem, miała być podpisana do 30 września 2016 r. Niestety, dziś dostępny jest jedynie kolejny jej projekt z 24 października 2016 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z optymistycznym scenariuszem, nowe rozwiązania zostaną wprowadzone od kwietnia tego roku.
Rozwiązania na dziś
Obecnie, podobnie jak w latach ubiegłych, cudzoziemcy są zatrudniani w firmach w Polsce na podstawie jednej z kilku różnych podstaw prawnych:
1) Pierwszą jest zatrudnienie na podstawie zezwolenia na pracę, z czego najbardziej powszechnym jest zezwolenie typu A. We wniosku o wydanie zezwolenia czytamy, że dotyczy ono „cudzoziemca zamierzającego wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Co ważne, ta podstawa odnosi się do wszystkich cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania takiego zezwolenia.
2) Po drugie, cudzoziemiec może pracować na podstawie Karty Polaka. Może ją otrzymać obywatel jednego z krajów byłego Związku Radzieckiego, który legitymuje się tym dokumentem na podstawie pochodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta