Ofensywa frankowa trwa
Klauzule niedozwolone w umowach kredytowych.
Na masową już skalę prowadzone są procesy o stwierdzenie niedozwolonego charakteru klauzul (zwanych też klauzulami abuzywnymi) zawartych w umowach kredytów o stopie zmiennej, w tym frankowych. Kwestionowane są klauzule przyznające bankom prawie nieograniczoną swobodę zmiany wysokości tej stopy. W procesach tych zapadają wyroki ustalające, iż wówczas kredyt jest oprocentowany stopą stałą, bądź – coraz częściej – stwierdzające nieważność umów kredytu w całości.
Nieważność całej umowy powoduje, że strony powinny sobie zwrócić świadczenia. Ponieważ zwrotne roszczenia kredytobiorców przedawnią się dopiero po 10 latach, mają oni jeszcze czas, by uzyskać od banków zwrot zapłaconych rat. Zwrotne roszczenia banków przedawniają się po trzech latach, zatem – zdaniem kredytobiorców – są już w całości przedawnione. Brak tu miejsca na analizę, czy rzeczywiście, istotniejsze jest bowiem, czy zapadające orzeczenia o nieważności umów kredytu oprocentowanych stopą zmienną albo uznające te kredyty za oprocentowanie stopą stałą pozostają w sprzeczności z prawem unijnym.
Trzeba wypełnić lukę
Ustalenie przez strony oprocentowania jako świadczenia o zmiennej wysokości nie jest niedozwolone. Abuzywna, i przez to niewiążąca, jest jedynie wyodrębniona klauzula, która określa mechanizm zmienności, a więc kiedy i w jakim zakresie bank może lub powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta