O emeryturze decydują faktycznie wykonywane obowiązki
Dla oceny, czy pracownik pracował w szczególnych warunkach – co dawałoby mu możliwość nabycia prawa do emerytury w niższym wieku – nie ma istotnego znaczenia nazwa zajmowanego przez niego stanowiska pracy, tylko rodzaj powierzonej mu pracy i jej wykonywanie stale oraz w pełnym wymiarze czasu pracy.
Stan faktyczny
Były pracownik złożył wniosek o emeryturę wskazując, że zgodnie z załączonym świadectwem pracy wykonywał pracę w szczególnych warunkach przez ponad 15 lat. ZUS odmówił mu jednak prawa do emerytury. Kwestionując prawdziwość tego świadectwa uznał, że stanowisko ślusarza, na którym pracował wnioskodawca, nie zostało wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W konsekwencji pracownik nie wykazał jakiegokolwiek okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach.
Mimo złożonego przez wnioskodawcę odwołania, decyzja ZUS została utrzymana w mocy prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego.
Po pewnym czasie wnioskodawca złożył nowy wniosek emerytalny, załączając do niego nowe świadectwo pracy dotyczące tożsamego okresu zatrudnienia co poprzednie, różniące się jednak opisem i nazwą zajmowanego stanowiska (spawacz-szlifierz). Jednak ZUS ponownie odmówił mu prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach z uwagi na to, że nie udokumentował wymaganego 15-letniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta