Czy jesteśmy skazani na smog
Walka z zanieczyszczonym powietrzem jest kosztowna, ale trzeba ją podjąć dla przyszłych pokoleń.
Brudne powietrze oddziałuje na człowieka już w łonie matki. Zanieczyszczenia, którymi oddycha ciężarna matka, powodują liczne wady płodowe, a po porodzie inne konsekwencje w życiu dziecka. Później jest już tylko gorzej. Brudne powietrze to między innymi zagrożenie nowotworami (płuc, pęcherza moczowego), udarami mózgu, zawałami, obturacyjną chorobą płuc, astmą oskrzelową, a także zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadwagi oraz wielu innych chorób.
Sytuacja jest poważna. Uczestniczący w Pucharze Świata w Zakopanem skoczkowie norwescy wyjechali na kilka dni między zawodami, aby nie wdychać skażonego polskiego powietrza. Ambasada Norwegii na stronie internetowej zamieszczała ostrzeżenia dla swoich obywateli, aby unikali podróży do Polski z powodu smogu.
Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce co roku przedwcześnie ok. 50 tysięcy osób. Według specjalistów jeden przedwczesny zgon to koszt dla państwa na poziomie 3–4 milionów złotych. Powstaje więc pytanie: czy możemy coś z zanieczyszczeniem powietrza zrobić możliwie szybko?
Miejskie ryzyko dla płuc
Właśnie o tym dyskutowali niedawno temu lekarze, politycy i naukowcy podczas konferencji „Zanieczyszczenie powietrza a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta