Sygnalizowanie – cenna węgierska lekcja
Jak skutecznie wykrywać oszustwa i nieprawidłowości w firmach.
Whistleblowing to narzędzie umożliwiające skuteczne wykrywanie oszustw i nieprawidłowości w firmach, często określane jako etyczne sygnalizowanie. Pojęcie to obejmuje ujawnienie działań, które są niemoralne, naganne i zakazane oraz które zostały dokonane w miejscu pracy sygnalisty.
Whistleblower to właśnie sygnalista, który, działając w dobrej wierze, informuje o nieprawidłowościach godzących w interes pracodawcy. To najczęściej pracownicy stanowią najbardziej kompetentne źródło informacji o nadużyciach w firmach. Ujawniają je, mimo że narażają się na duże ryzyko, takie jak zwolnienie z pracy lub groźby.
Tylko kilka ustawodawstw wprowadziło przepisy regulujące organizację whistleblowingu. Zazwyczaj pracodawcy tworzą tzw. wewnętrzne hotlines dla sygnalistów, które funkcjonują w strukturze przedsiębiorstwa. Wtedy to informacja od sygnalisty dociera do przełożonego lub wyznaczonego „compliance oficera". Coraz częściej firmy decydują się na korzystanie z usług zewnętrznej osoby, odrębnie upoważnionej do odbioru informacji. To daje sygnaliście większy komfort, bo nie obawia się, iż zgłoszenie trafi do przełożonego oraz narazi sygnalistę na reperkusje. Regulacje dotyczące whistleblowingu realizowanego za pomocą podmiotu zewnętrznego mają między innymi Niemcy i są tam powszechnie stosowane. Warto też zwrócić uwagę na system funkcjonujący od 2014 r. w prawie węgierskim....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta