Czy brak wykształcenia może decydować o ocenie
Czy brak wykształcenia może decydować o ocenie
Pracownikowi służby cywilnej przełożony dał tylko jeden punkt (znacznie poniżej oczekiwań) za spełnienie kryterium „wykorzystywanie wiedzy i doskonalenie zawodowe" ze względu na brak wykształcenia wymaganego na zajmowanym przez niego stanowisku. Czy mógł tak zrobić?
Nie. Jak uznał SN w wyroku z 30 października 2013 r. (II PK 32/13, OSNAPiUS 2014 nr 9, poz. 128, str., 463) czym innym jest wykształcenie wymagane, jako warunek zatrudnienia w służbie cywilnej i czym innym jest ocena okresowa. Zresztą pracownik zatrudniony w służbie cywilnej powinien już posiadać wymagane kwalifikacje. Wynika to z przepisu art. 4 pkt 4 ustawy o służbie cywilnej. Zgodnie z nim, w służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która m.in. posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy. Przy czym pojęcie kwalifikacji, zdaniem SN, można ujmować, jako wykształcenie, jednak uprawione jest stwierdzenie, że znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta