Za przekroczenie prędkości decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy
Niestosowanie się do ograniczenia prędkości stanowi wykroczenie. Ponadto w sytuacji, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.
- Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, czego nie kwestionował. Poinformował jednak policjanta, że nie ma przy sobie prawa jazdy, co uniemożliwiło zatrzymanie tego dokumentu przez policję. Czy przepisy umożliwiają wydanie przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie informacji od policji o popełnionym naruszeniu przepisów, mimo niezatrzymania przez nią prawa jazdy?
Tak. W art. 92a kodeksu wykroczeń przewidziano, że kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny. Dalsze konsekwencje przekroczenia prędkości wynikają z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami (dalej u.k.p.). Zgodnie z tym przepisem starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy m.in. w przypadku gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta