Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma swobody umów w kontrakcie socjalnym

07 marca 2017 | Administracja

Kontrakt socjalny można zawrzeć z osobą lub rodziną znajdującą się w trudnej sytuacji. Odmowa zawarcia takiego kontraktu może być powodem nieprzyznania świadczeń z pomocy społecznej.

- Rodzinie składającej się z dwojga niepełnosprawnych, którzy pozostają ze sobą w nieformalnym związku, zaproponowano zawarcie kontraktu socjalnego. Osoby te nie wyrażają jednak na to zgody, gdyż są zdania, że mają za mały wpływ na treść tego kontraktu. Czy przy zawieraniu kontraktu socjalnego można skutecznie powoływać się na zasadę równości stron i zasadę swobody umów?

Nie. Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (dalej u.p.s.), w celu określenia sposobu współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, pracownik socjalny zatrudniony w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie może zawrzeć kontrakt socjalny z tą osobą lub rodziną, w celu wzmocnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10693

Wydanie: 10693

Spis treści
Zamów abonament