Procedura odwrócona: szybszy wybór najkorzystniejszej oferty
Zamawiający może najpierw ocenić oferty pod kątem konieczności ich odrzucenia, a następnie zbadać, czy wykonawca, którego oferta została oceniona najwyżej, nie podlega wykluczeniu.
W wyniku ostatniej dużej nowelizacji Prawa zamówień publicznych (PZP), która weszła w życie 28 lipca 2016 r., do ustawy tej wprowadzono tzw. „procedurę odwróconą" (art. 24aa), którą zamawiający mogą stosować w trybie przetargu nieograniczonego.
Nowe zasady
W praktyce mechanizm procedury odwróconej polega na skróceniu zamawiającemu drogi do wyboru oferty najkorzystniejszej, poprzez umożliwienie pominięcia oceny wszystkich wykonawców pod kątem potwierdzenia spełniania wymagań opisanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Inaczej mówiąc, w toku oceny ofert zamawiający nie bada kompleksowo wszystkich wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, skupiając się wyłącznie na wykonawcy, którego oferta uplasowała się najwyżej w rankingu.
Zamawiający zaczyna więc od kompleksowej weryfikacji, czy żadna ze złożonych w postępowaniu ofert nie powinna zostać odrzucona. Sprawdza propozycje wszystkich wykonawców pod kątem ewentualnego wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 89 ust. 1 PZP, a także kryteriów oceny ofert.
Dopiero spośród ofert niepodlegających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta