Wysokie kary finansowe za naruszenie obowiązków środowiskowych
Karę pieniężną – od 500 do miliona złotych – nakłada decyzją administracyjną wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Sankcja ta nie jest zależna od winy danego podmiotu, a jedynie wystąpienia któregoś z naruszeń opisanych w ustawie.
Adresat decyzji administracyjnej powinien zrealizować nałożone nią obowiązki w sposób dobrowolny. Praktyka pokazuje jednak, że takie rozwiązanie może okazać się dalece niewystarczające. Niejednokrotnie istnieje zatem konieczność wprowadzenia dodatkowych narzędzi służących ich wyegzekwowaniu, co nastąpiło również w obszarze decyzji środowiskowych.
Przesłanki niezależne od winy
Zgodnie z ustawą z 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (dalej „ustawa"), kara pieniężna może być nałożona w przypadkach określonych w jej art. 136a ust. 1. A więc wtedy, gdy w związku z realizacją, eksploatacją lub likwidacją danego przedsięwzięcia (dopiero realizowanego lub już zakończonego) inwestor narusza określone warunki, wymogi oraz obowiązki, czy też nie wykonuje działań, sprecyzowanych w przepisach ustawy. Wskazany katalog naruszeń ma charakter zamknięty, jednak z uwagi na liczne odesłania do innych przepisów ustawy nie jest przejrzysty i łatwy do odkodowania.
Jedynie tytułem przykładu może wskazać, iż penalizowane będzie między innymi naruszenie zawartych w decyzjach środowiskowych:
∑ istotnych warunków korzystania ze środowiska w zakresie fazy realizacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta