Roszczenia odwołanego z urlopu rozpatrzy sąd
To pracodawca decyduje, czy zaszły okoliczności uzasadniające wezwanie do firmy wypoczywającego pracownika. Jeśli podwładny chce odszkodowania za nielegalne odwołanie, na nim spoczywa ciężar dowodu.
- Odwołałem pracownika z jednego dnia urlopu wypoczynkowego, ponieważ doszło do awarii. W jej wyniku zostały zalane istotne dla firmy dokumenty, które musiałem złożyć wraz z wnioskiem we właściwym organie w celu uzyskania pokaźnego grantu na dalszy rozwój działalności. Odwołany pracownik był osobą, która na tych dokumentach musiała złożyć podpis. Gdybym czekał na jego powrót z zaplanowanego urlopu, przepadłaby mi dotacja, co naraziłoby firmę na poważną szkodę majątkową. Pracownik uważa jednak odwołanie go z urlopu za nieuzasadnione i domaga się odszkodowania. Twierdzi, że dokumenty mogłem złożyć bez jego parafy i że nie otrzymał on zwrotu opłaty za niewykorzystane trzy dni pobytu w hotelu w Międzyzdrojach (wiedział przy tym, że ma się pojawić w firmie tylko na jeden dzień). Jakie mam szanse na wygraną w procesie? – pyta czytelnik.
Pracodawca może odwołać etatowca z urlopu wypoczynkowego. Nie ma jednak w tym zakresie pełnej swobody. Może to zrobić wyłącznie wtedy, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta