Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec terminu przesunie się z soboty na poniedziałek

09 marca 2017 | Praca i ZUS | Karol Kulig

Sobota została zrównana w kodeksie cywilnym z dniem ustawowo wolnym od pracy. W pewnym stopniu może to wpływać na zachowanie terminów przez pracodawcę, pracownika czy związek zawodowy.

Od 1 stycznia 2017 r., po zmianie art. 115 kodeksu cywilnego, obowiązuje nowa reguła dotycząca wyznaczania momentu upływu terminu końcowego na dokonanie czynności w prawie prywatnym. Zgodnie ze znowelizowaną treścią przepisu, z dniem ustawowo wolnym od pracy zrównano sobotę. Oznacza to, że jeśli termin na wykonanie jakiejś czynności przypada na sobotę, to ostatnim dniem terminu jest następny dzień roboczy. Ta zmiana w teorii wpływa również na sytuację prawną pracowników. W praktyce wydaje się jednak, że w niewielkim zakresie.

Trzy grupy

Przypadki, w których prawo pracy przewiduje termin na dokonanie pewnej czynności, można podzielić, w pewnym uproszczeniu, na trzy grupy, tj. na:

- odwołanie od przyczyny rozwiązania stosunku pracy (tak za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia),

- składanie wniosków w sprawie udzielenia urlopów związanych z rodzicielstwem, oraz

- dokonanie czynności w prawie zbiorowym (np. konsultacje związkowe).

Pozew do sądu

Zacznijmy od odwołania do sądu pracy. Art. 264 k.p., również zmieniony z początkiem bieżącego roku, przewiduje, że pracownik składa je w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma. W każdym zatem przypadku, kiedy pracownik otrzyma oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia w sobotę, również w sobotę (po trzech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10695

Wydanie: 10695

Spis treści
Zamów abonament