Biegły nie pomoże, gdy dokumenty zniszczyła powódź
Przedsiębiorca, który stracił faktury potwierdzające wydatki na budowę środka trwałego, powinien zadbać o ich odtworzenie lub duplikaty. Nie ma prawa do ustalenia kosztu wytworzenia w drodze wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę.
- W 2011 r. Przedsiębiorcą rozpoczął budowę budynku handlowego, który miał zostać zaliczony do środków trwałych jego firmy. Zasadnicze koszty budowy budynku zostały poniesione w latach 2011 – 2014 r. Budynek ma zostać oddany do używania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w najbliższych tygodniach. Powstał jednak poważny problem z jego rzeczywistą wyceną. W roku 2015 r. miasto, w którym mieszka przedsiębiorca i w którym przechowywana jest jego dokumentacja księgowa, nawiedziła olbrzymia powódź. Przedsiębiorca utracił wtedy dokumentację finansowo-księgową. Zgłosił to do urzędu skarbowego. Czy przedsiębiorca może ustalić wartość wybudowanego środka trwałego (budynku) w drodze wyceny sporządzonej przez powołanego rzeczoznawcę i w tej wartości wprowadzić budynek do ewidencji środków trwałych? – pyta czytelniczka.
Za wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie uważa się koszt ich wytworzenia (zob. art. 22g ust. 1 pkt. 2 ustawy o PIT). Koszt wytworzenia obejmuje wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta