Przyroda, turystyka i gastronomia
Region słynie z produkcji najwyższej klasy jachtów i łodzi, a także opon oraz mebli.
Województwo warmińsko-mazurskie jest położone w północno-wschodniej części kraju, przy czym jako jedyne w Polsce od północy graniczy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, co daje duże możliwości współpracy z rynkami Europy Wschodniej, w tym z Rosją.
Warmia i Mazury mogą być atrakcyjne dla inwestycji ekoinnowacyjnych, a także dla turystyki i gastronomii. Sprzyja temu położenie i struktura geograficzna regionu, niski stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz duża liczba zabytków (zamki gotyckie, kościoły).
Region słynie z produkcji najwyższej klasy jachtów i łodzi, oraz mebli. Olsztyn jest głównym ośrodek przemysłu spożywczego, oponiarskiego i drzewnego oraz turystyki.
Główny potencjał tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowi siedem uczelni wyższych, w których kształcą się 33 tys. studentów, czyli 2,4 proc. studentów w skali kraju.
Na terenie Warmii i Mazur działają dwie specjalne strefy ekonomiczne: Suwalska i Warmińsko-Mazurska.
Słabe strony to ujemne saldo migracji, zwłaszcza ludzi młodych i dobrze wykształconych, niedostateczna długość i jakość połączeń drogowych i kolejowych czy relatywnie niskie nakłady inwestycyjne. W tych ostatnich sprawach sytuacja się jednak powoli zmienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta