Oporny pracownik straci stanowisko z dnia na dzień
Odmowa pracownika wykonania polecenia pracodawcy czy przełożonego może być podstawą dyscyplinarki, jeśli wytyczne są dla niego zrozumiałe, zgodne z prawem oraz z umową.
Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika (na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) jest uzasadnione, gdy odmowa wykonania polecenia zostanie zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Chodzi tu więc o przypadki, gdy z okoliczności sprawy wynika, że uchybienie obowiązkowi realizacji poleceń przełożonych było popełnione z winy umyślnej pracownika lub wskutek jego rażącego niedbalstwa. Obowiązek wykonywania przez pracownika poleceń przełożonego wynika bowiem z samej istoty stosunku pracy, który charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika pracodawcy. Uchybienie temu obowiązkowi narusza istotny interes pracodawcy, bowiem godzi w jego podstawowe uprawnienia do organizowania i nadzorowania procesu pracy.
Istotne jest jednak, aby polecenie pracodawcy miało charakter kategoryczny, było zrozumiałe dla pracownika i dotarło do niego w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać. Polecenie to musi być także zgodne z prawem i dotyczyć umówionego rodzaju pracy.
Szef może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeśli ten nie stawia się na jego żądanie w określonej dacie w siedzibie firmy, ignorując polecenie przełożonego. Podobnie wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (II PK 311/14). W tej konkretnej sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta