Transfer nie obejmuje zakazu konkurencji
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, jaka wiązała pracownika z poprzednim pracodawcą, po przejściu zakładu pracy nie wiąże nowego pracodawcy.
To konkluzje wyroku Sądu Najwyższego z 11 lutego 2015 r. (I PK 123/14).
Orzeczenie zapadło na tle stanu faktycznego, w którym pracownica domagała się od byłego pracodawcy odszkodowania wynikającego z umowy o zakazie konkurencji z tytułu powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej. Sądy instancyjne ustaliły w sprawie, iż klauzula zakazu konkurencji znajdowała się w umowie o pracę, zobowiązując pracownicę do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej w terminie roku od ustania stosunku pracy za odpowiednim odszkodowaniem. Umowę tę zawarł jeden z poprzedników prawnych pozwanej spółki. W międzyczasie stosunek pracy pracownicy podlegał bowiem przekształceniom podmiotowym po stronie pracodawcy. W 2008 r. doszło do połączenia ówczesnego pracodawcy z inną spółką. Kolejne połączenie spółek miało miejsce w 2010 r., w którym to podmiotem przejmującym stała się pozwana spółka.
W takim stanie faktycznym zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy zasądziły odszkodowanie na rzecz pracownicy. W obu instancjach sądu stwierdziły, iż połączenie spółek oznaczało przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p. i każdy kolejny nowy pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta