Dodatkowy etat lub kontrakt menedżerski
Zawarcie z członkiem zarządu dodatkowej umowy, którą ustawa systemowa uznaje za tytuł do ubezpieczeń społecznych, wiąże się zasadniczo z obowiązkiem zgłoszenia go w ZUS i opłacania składek.
W następstwie stosunku korporacyjnego często dochodzi do nawiązania dodatkowego stosunku obligacyjnego pomiędzy członkiem zarządu a spółką, np. umowy o pracę lub kontraktu menedżerskiego. Taka decyzja rzutuje na konsekwencje w sferze obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.
Podwójna rola
W razie zatrudnienia w ramach stosunku pracy, członek zarządu występuje wobec spółki w podwójnej roli – jako członek jej organu zarządczego i jako pracownik. Pierwszą sferę regulują przepisy k.s.h. i akty korporacyjne, zaś pracownicze podporządkowanie reguluje kodeks pracy. W wyroku z 16 grudnia 2016 r. (II UK 517/15) Sąd Najwyższy wskazał, że w ramach podległości pracowniczej członek zarządu-pracownik uzyskuje dużą autonomię działań. Podległość służbowa koncentruje się wówczas na respektowaniu uchwał wspólników i wypełnianiu obowiązków wynikających z k.s.h., natomiast sposób realizacji zadań pozostawiony jest członkowi zarządu.
Za członka zarządu zatrudnionego na podstawie umowy o pracę trzeba opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia – emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Zarówno te składki, jak i zaliczkę na PIT, należy ustalać na takich samych zasadach, jak w przypadku innych pracowników spółki. Tym samym etat jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta