Limit wieku w ofercie pracy bywa dopuszczalny
Dla kandydatów na funkcjonariuszy policji, którzy mają wykonywać czynności operacyjne i egzekucyjne, można wprowadzić górną granicę wieku, np. 35 lat. Tak sformułowane wymagania nie będą naruszać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 15 listopada 2016 r. w sprawie Gorka Salaberria Sorondo przeciwko Academia Vasca de Policia y Emergencias (C-258/15).
Stan faktyczny
W omawianej sprawie kandydat na funkcjonariusza policji autonomicznej wspólnoty Kraju Basków – Gorka Salaberria Sorondo – zakwestionował ogłoszenie o naborze do policji. W ofercie wprowadzono wymóg, aby kandydaci nie mieli ukończonych 35 lat. Skarżący będący w wieku powyżej 35 lat, uznał, że tak sformułowane ogłoszenie narusza dyrektywę Rady 2000/78/WE ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy. Argumentując swoje stanowisko wskazał, że tak ustalona granica wieku jest niezasadna i ogranicza prawo dostępu do funkcji i stanowisk publicznych.
Stanowiska sądów
Sąd krajowy nie zgodził się z tymi zarzutami. W ocenie sądu, ze względu na wysoki poziom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta