Morze coraz bliżej Mazur
Euroregion Bałtyk to udany przykład współdziałania samorządów z pięciu krajów.
Warmia i Mazury to nie tylko tysiące jezior, zielone puszcze, kręte rzeki czy malownicze wzgórza morenowe, ale także morze. Za kilka lat będzie go w regionie jeszcze więcej.
18 lat temu, kiedy samorząd Warmii i Mazur przystąpił do Euroregionu Bałtyk, miał w swoich granicach jedynie Zalew Wiślany. Regionalne porty były bardziej małymi przystaniami nad zamkniętym przez mierzeję i Rosję fragmentem morza, aniżeli prawdziwymi portami bałtyckimi. Ale za kilka lat Warmia i Mazury staną się regionem morskim pełną gębą. W końcu lutego parlament przegłosował przekop Mierzei Wiślanej. To przesądza o starcie inwestycji, która w 2022 r. otworzy zalew na Bałtyk.
Pięciu sąsiadów
W połowie lutego w Szwecji władze Euroregionu Bałtyk spotkały się na pierwszym posiedzeniu w 2017 roku i dorocznym forum. Gospodarzem był region Kalmar, który przejął przewodnictwo w organizacji po rocznej prezydencji rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego.
Morski Euroregion za rok będzie świętować swoje 20-lecie. Jest jedną z największych tego typu organizacji w Europie, zarówno pod względem liczby uczestniczących stron, obszaru oraz ludności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta