Przyszłość europejskiego przemysłu
Centralną rolę w Europie, o jaką walczę, odgrywa wspólna i skuteczna polityka przemysłowa, która sprawdzi się w trudnych czasach – pisze przewodniczący Komisji Europejskiej
Na dzisiejszym posiedzeniu w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej podsumują wysiłki, jakie podejmujemy w Europie, aby tworzyć miejsca pracy, zwiększać tempo wzrostu i poprawiać konkurencyjność. Przemysł europejski ma do odegrania zasadniczą rolę jako największa gałąź działalności gospodarczej, stanowiąca niemal 20 proc. wartości dodanej brutto wytwarzanej w Europie oraz ponad 15 proc. naszego zatrudnienia.
Mój ojciec był dumnym pracownikiem stalowni. Podobnie jak w wielu innych miejscach w Europie, miejscowy zakład był spoiwem naszej społeczności; największym pracodawcą i lokomotywą lokalnej gospodarki.
Dzisiejsze fabryki wyglądają inaczej niż ta, w której pracował mój ojciec. Przemysł europejski jest jednak tak samo ważny jak w przeszłości. Wiele spośród jego branż przoduje na światowych rynkach i zapewnia zatrudnienie dla ponad 50 milionów pracowników w Europie. Możemy wśród nich znaleźć genialnych innowatorów i przedsiębiorców korzystających z możliwości, jakie daje postęp technologiczny.
Tradycyjna innowacyjność
Atutem naszego przemysłu zawsze była zdolność do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta