Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zmiana, ­a szykana

09 marca 2017 | Praca i ZUS | Grażyna Ordak

Jeśli firma nie chce definitywnie rozstać się z etatowcem, ale pogorszyć mu warunki zatrudnienia, robi to za pomocą wypowiedzenia zmieniającego. Czasem prowadzi to do wypaczeń, których nie akceptują pracownicy ani sądy.

Do zmiany istotnych warunków pracy i płacy podwładnego określonych w jego angażu możliwe są dwie drogi – obie strony przystają na porozumienie zmieniające lub szef wręcza wypowiedzenie zmieniające, gdy nie ma szans na dogadanie się. Pracodawca musi to zrobić na piśmie i dochować pozostałych wymogów, m.in. nowe zasady może zastosować dopiero po upływie okresu wypowiedzenia.

Tak stanowi art. 42 § 1 i 2 kodeksu pracy. Ponadto zamiar wręczenia wypowiedzenia zmieniającego nie uchyla obowiązku konsultacji z reprezentującą pracownika organizacją związkową, ale szef nie jest związany tą opinią.

Powody zmiany muszą być konkretne, precyzyjne oraz uzasadnione, np. likwidacją zamówień, spadkiem produkcji czy sprzedażą części zakładu. Firma może więc zarówno pogorszyć warunki pracy, jak i płacy, ale w łagodniejszej formie będzie to zmiana tylko jednej części umowy >patrz ramka. I to nawet wielokrotnie.

Pismo jedno po drugim

Pracodawcy wolno wręczyć wypowiedzenie zmieniające np. o zmianie miejsca pracy i w trakcie tego biegnącego wymówienia dać kolejne odnoszące się do zasad wynagradzania, np. obniżki pensji. Ma do tego pełne prawo, bo są to odmienne punkty umowy o pracę (art. 29 § 1 k.p.). Oczywiście mają one odrębne okresy wypowiedzenia, bo dotyczą innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10695

Wydanie: 10695

Spis treści
Zamów abonament