Sposoby dochodzenia roszczeń za Odrą
Oprócz niewątpliwych korzyści z transgranicznej współpracy, istnieją pewne ryzyka. Co bowiem może zrobić polski przedsiębiorca, jeżeli jego niemiecki kontrahent nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, a właściwym sądem do rozstrzygnięcia sporu będzie sąd niemiecki?
W takiej sytuacji, przedsiębiorca zmuszony jest do przedsięwzięcia odpowiednich działań, w celu zaspokojenia swojego roszczenia. Jeżeli nie jest możliwe rozstrzygnięcie sporu polubownie, nie pozostaje nic innego, jak skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, o ile strony nie dokonały zapisu na arbitraż. Jeżeli spór ma miejsce pomiędzy podmiotami polskimi, to co do zasady stosować trzeba przepisy krajowe, w tym Kodeks postępowania cywilnego. Tym samym, właściwym sądem będzie sąd polski. Jeżeli spór powstanie pomiędzy dwoma podmiotami mającymi swoją siedzibę / miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu w różnych państwach członkowskich, będziemy mieli do czynienia z tzw. sprawą transgraniczną.
Spór transgraniczny
Jeżeli polski przedsiębiorca na wypadek powstania takiego sporu chce, by rozstrzygany był on w Polsce, powinien o to zadbać już na etapie zawierania umowy. W tym celu powinien zawrzeć odpowiednią klauzulę jurysdykcyjną, zgodnie z którą właściwym sądem do rozstrzygania sporu powstałego na tle zawartej umowy byłby sąd polski. Możliwość zawarcia wspomnianej klauzuli przewiduje rozporządzenie 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych, tzw. Bruksela I BIS.
Bruksela I BIS znajdzie też zastosowanie w przypadku braku wskazania przez strony sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta