Branża spożywcza nad morzem
Linia brzegowa sprzyja turystyce na Pomorzu Zachodnim. Silną stroną regionu jest przemysł okrętowy i produkcja żywności.
Województwo zachodniopomorskie posiada bogate tradycje związane z gospodarką morską, a szczególnie z przemysłem okrętowym, rybołówstwem i turystyką nadmorską. Ponad połowa powierzchni województwa to tereny rolnicze, co sprzyja inwestycjom, oraz rozwój branży rolnej i spożywczej w regionie. Zachodniopomorskie to także dobre miejsce do rozwoju turystyki: Morze Bałtyckie, Pojezierza Wałeckie oraz Drawskie.
Charakteryzuje się bardzo dobrym położeniem względem rynków europejskich oraz państw Morza Bałtyckiego.Główny potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowi 19 uczelni wyższych, w których kształci się 48 tys. studentów, czyli 3,4 proc. studentów w skali kraju. W regionie działają cztery specjalne strefy ekonomiczne: Kostrzyńsko-Słubicka, Mielecka, Pomorska, Słupska.Do słabych stron województwa można zaliczyć niski poziom inwestycji, niski przyrost naturalny czy ujemne saldo migracji.
PKB w górę
W ciągu ostatnich pięciu lat produkt krajowy brutto w województwie zachodniopomorskim wzrósł o prawie 16 proc., o 1 proc. więcej niż PKB liczone dla kraju. W 2015 roku stanowił równowartość 425 ton sztabek złota i wynosił 68 mld zł. W Zachodniopomorskiem powstaje 3,8 proc. polskiego PKB. Trzy czwarte powstaje w gospodarce, a w sferze budżetowej jedna czwarta. Wartość PKB w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta