Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatory szkodzą inwestycjom firm

24 marca 2017 | Dobra Firma
Największe koszty w mikrofirmach
źródło: Rzeczpospolita
Największe koszty w mikrofirmach

Zatory płatnicze mogą kosztować nawet 100 mld zł rocznie. Rząd i same przedsiębiorstwa powinny podejmować działania, by ograniczyć to zjawisko.

Ponad jedna czwarta przedsiębiorstw na przestrzeni ostatnich trzech lat doświadczyła zatorów płatniczych – wynika z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia dla Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). A to oznacza, że mimo poprawy koniunktury gospodarczej problem wciąż jest aktualny.

Z badań wynika, że przedsiębiorstwa działające w branżach z istotnym udziałem szarej strefy (np. budownictwo) są narażone na ponad czterokrotnie większe ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych. To m.in. dlatego problemem tym najbardziej dotknięte są firmy w branży budowlanej.

Z dokonanej przez FOR analizy cyklicznego badania Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw, wynika też, że koszty wynikające z opóźnień sięgają od 3,3 proc. wszystkich kosztów w firmach dużych do 8 proc. w mikroprzedsiębiorstwach. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10708

Wydanie: 10708

Spis treści
Zamów abonament