Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla komornika tylko część wynagrodzenia z umowy zlecenia

04 kwietnia 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Przychód zleceniobiorcy co do zasady nie korzysta z takiej ochrony jak zarobki pracownika. Stosuje się ją jednak, gdy chodzi o powtarzające się wypłaty ze zlecenia, które stanowią podstawę utrzymania wykonawcy.

Zasady dokonywania potrąceń w przypadku osób związanych umową zlecenia określa kodeks cywilny. W jego art. 498 przewidziano warunki, kiedy to potrącenie jest dopuszczalne. Aby więc można było go dokonać, konieczne jest, aby obie strony były jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, a przedmiotem obu wierzytelności były pieniądze. Wymagane jest ponadto, aby obie wierzytelności były wymagalne i mogły być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Zatem, aby można było dokonać potrącenia, wierzytelności muszą być:

- pieniężne,

- wzajemne,

- wymagalne,

- możliwe do dochodzenia przed sądem.

Gdy te warunki są spełnione, możliwe jest dokonanie potrącenia z wypłaty zleceniobiorcy.

Wierzyciel i dłużnik

Podstawowym warunkiem potrącenia jest to, aby firma i zleceniobiorca byli wzajemnie wierzycielem i dłużnikiem. Oznacza to, że muszą posiadać wobec siebie długi i wierzytelności.

W przypadku umowy zlecenia firma, która np. nadpłaciła wynagrodzenie, jest wierzycielem co do nadpłaconej części, ale dłużnikiem, gdy chodzi o kolejną wypłatę. Natomiast zleceniobiorca jest dłużnikiem w zakresie nadpłaconej mu części wynagrodzenia i wierzycielem, gdy chodzi o kolejną wypłatę wynagrodzenia.

Przy czym obie ich wierzytelności muszą być pieniężne, wymagalne, czyli po upływie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10717

Wydanie: 10717

Spis treści
Zamów abonament