Zasady wypłaty premii warto uregulować
Jeśli pracodawca zacznie przyznawać premie, których zasad wypłaty nigdzie nie określił, nie dość, że naraża się na spory z pracownikami, to jeszcze spowoduje wątpliwości co do wliczania tego składnika pensji do podstawy zasiłków.
Premia, obok wynagrodzenia zasadniczego, jest jednym z najczęściej spotykanych dodatkowych, nieobligatoryjnych elementów wynagrodzenia pracownika. Wprowadzając taki dodatkowy składnik pensji, pracodawca powinien szczegółowo uregulować warunki jego wypłaty. Wypłata premii, w odróżnieniu od nagrody, nie zależy bowiem od jego uznania. Pracownik nabywa do niej prawo w chwili spełnienia warunków określonych w wewnętrznych przepisach ustalonych i wprowadzonych przez pracodawcę.
Ustalenie warunków
Uregulowanie kwestii dotyczących przyznawania i wypłaty premii pozostaje w gestii pracodawcy. Premia jest bowiem nieobowiązkowym elementem wynagrodzenia zatrudnionych. Jeśli podejmie decyzję o wprowadzeniu premii do wewnętrznych przepisów, powinien dokładnie określić warunki jej przyznawania. W razie braku szczegółowych regulacji, istnieje ryzyko wystąpienia sporu z pracownikiem o wypłatę dodatkowego wynagrodzenia.
Szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty premii można uregulować w umowie o pracę albo w wewnętrznych przepisach obowiązujących u danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta