Kryminały metafizyczne
Opowiadania Herlinga-Grudzińskiego pokazują go jako patrona ważnej dziś prozy dokumentalnej.
Jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku (1919–2000), współtwórca paryskiej „Kultury" Jerzego Giedroycia – był również autorem „Plusa Minusa", redagowanego przez Elżbietę Sawicką, ówczesną kierowniczkę naszego Działu Kultury.
Twórca „Innego świata", wstrząsającej relacji z sowieckiego obozu koncentracyjnego, a także „Dziennika pisanego nocą", w którym opisywał zło i kłamstwa XX wieku – na łamach dodatku „Rzeczpospolitej" opublikował kilkanaście opowiadań ilustrowanych po mistrzowsku przez Jana Lebensteina. Mieliśmy też zaszczyt spotykać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ledwie kilka lat po tym, jak został z niego zdjęty zapis komunistycznej cenzury.
Herling był bowiem dla władców PRL przeciwnikiem wyjątkowo niebezpiecznym. Piętnował komunizm za to, że był tak samo zbrodniczy jak niemiecki nazizm. I czynił to z pozycji ideowego socjalisty, któremu zależało na bezwzględnej uczciwości ludzi lewicy.
Bestialstwa komunistycznych katów i piekła niewolniczej pracy doświadczył osobiście, zanim uciekł z „ojczyzny proletariatu" wraz z armią Andersa, przeżywając potem pyrrusowe zwycięstwo pod Monte Cassino i jałtańską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta