Jak gminy rozliczają podatki
Czynności wewnętrzne czy rozliczenia wewnętrzne w gminie są poza VAT? Brak jest podstaw do przyjęcia, że tylko jedno z tych stanowisk jest słuszne.
Ani wewnętrzna dostawa towarów, ani wewnętrzne świadczenie usługi, nie podlega VAT. Przesądza o tym nie przepis ustawy o VAT, lecz ogólne zasady. Wynika z nich, że samemu sobie nic sprzedać się nie da. Sprzedaż „samemu sobie" jest sprzeczna z kodeksem cywilnym. Aby sprzedaż miała miejsce musi być tzw. osoba trzecia, tj. inny, odrębny podmiot.
Dodatkowo powyższe potwierdza wydany jedenaście lat temu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 23 marca 2006 r. w sprawie C-210/04.
Trybunał uznał w tym wyroku, iż czynności wykonywane między oddziałem a centralą firmy nie podlegają VAT. Jego zdaniem, obowiązek w zakresie podatku VAT mógłby się w takiej sytuacji pojawić, gdyby stroną czynności była np. spółka zależna, będąca oddzielnym od spółki bytem prawnym. Natomiast oddział spółki, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od samej spółki, należący do spółki i stanowiący jej część, na rzecz którego spółka odpłatnie świadczy usługi, nie może być uznany za podatnika VAT tylko z tego względu, że spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta