Do Zachodu najbliżej jest polskim menedżerom
Płace | Mimo przyspieszenia realnego wzrostu płac w ostatnich latach przeciętne zarobki Polaków nadal są znacząco niższe od średnich w Unii Europejskiej.
Anita Błaszczak
Wzrost płac w ostatnich latach sprawił, że wynagrodzenia Polaków zbliżyły się nieco do średniej w Unii Europejskiej. Według ubiegłorocznych danych Eurostatu w 2014 r. stawka za godzinę pracy w firmach zatrudniających co najmniej dziesięć osób wynosiła w Polsce równowartość 4,3 euro, o 36 proc. więcej niż w 2006 r. To oznacza, że rosła ponaddwukrotnie szybciej niż średnia stawka dla całej Unii Europejskiej (stawka ta nadal jest ponad trzy razy wyższa). W 2006 r. różnica wynosiła niemal czterokrotność; tyle dzieliło w 2014 r. zarobki w Polsce oraz w Niemczech (dla wielu Polaków właśnie ten kraj jest punktem odniesienia w porównaniach płacowych).
Według analizy portalu wynagrodzenia.pl, który porównał miesięczne zarobki, w 2014 r. średnie wynagrodzenie w Polsce (980 euro) stanowiło niespełna 40 proc. średniej w całej Unii Europejskiej i niespełna jedną trzecią płacy za Odrą (3,1 tys. euro). Jednocześnie Polacy zarabiali średnio prawie dwa razy więcej niż Rumuni i ponaddwukrotnie więcej niż Bułgarzy.
Robotnicy nisko opłacani
– Polska systematycznie goni największe i najbogatsze kraje w Europie, choć do stawek unijnych jeszcze nam daleko. Dysproporcje nadal potrafią wynosić trzy-, czterokrotność, jednak ten dystans będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta