Wyłączenie organu różni się od wyłączenia pracownika
W orzecznictwie podkreśla się, że osoba, która pełni funkcję organu (np. wójt), podlega wyłączeniu na innych zasadach niż zwykły pracownik. Przepisy dotyczące wyłączenia pracownika stosuje się tylko wtedy, gdy osoba pełniąca funkcję organu sama jest stroną danego postępowania.
- Osoba ubiegająca się o zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych jest zdania, że wójt, którego zna na gruncie prywatnym, jest do niej uprzedzony. Czy może uzyskać wyłączenie wójta od załatwienia tej sprawy, powołując się na swoje wątpliwości co do jego bezstronności?
Nie. Powody wyłączenia pracownika organu administracji publicznej od udziału w postępowaniu określono w art. 24 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy pracownik organu jest stroną postępowania. Natomiast przesłanki wyłączenia organu administracji publicznej (np. wójta) od załatwienia sprawy reguluje art. 25 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem organ podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy dotyczącej interesów majątkowych:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta