Wprowadzenie KAS – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Działania kontrolne urzędu celno-skarbowego podlegają przepisom o Krajowej Administracji Skarbowej, bez uwzględnienia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. O kontroli podatkowej skarbówka jednak uprzedzi.
Dotychczasowe struktury Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej zostały połączone w jednolitą strukturę Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na podstawie ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU poz. 1947). Ustawa weszła w życie 1 marca 2017 r. KAS tworzą m.in. następujące jednostki organizacyjne:
- izby administracji skarbowej,
- urzędy skarbowe,
- urzędy celno-skarbowe.
Zmiana struktury i kompetencji
Zmiana struktury administracji spowodowała również istotne zmiany w zakresie kompetencji i właściwości organów administracji skarbowej. Jej konsekwencją są także zmiany dostosowujące w wielu obowiązujących aktach prawnych.
Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, najważniejszymi zadaniami KAS są przede wszystkim:
- obsługa dużych podatników – utworzenie w centrali KAS Departamentu Obsługi Klientów oraz Kluczowych Podmiotów,
- jednolita informacja podatkowa i celna – stworzenie ogólnopolskiej Krajowej Informacji Skarbowej, która ma zapewnić jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz informację podatkową i celną,
- zapobieganie przestępczości (m.in. wyłudzeniom VAT),
- obniżenie kosztów administracji podatkowej oraz zwiększenie jej efektywności.
Jednocześnie Ministerstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta