Połączenie spółek jak wniesienie wkładu niepieniężnego
Przejęcie spółki osobowej przez kapitałową nie powoduje powstania po stronie wspólnika tej pierwszej przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
Spór w sprawie dotyczył skutków podatkowych połączenia spółki osobowej z kapitałową. Wnioskodawca – spółka kapitałowa wyjaśniła, że rozważa połączenie ze spółką jawną lub komandytową. Połączenie miałoby nastąpić w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), czyli przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej na wnioskodawcę w zamian za udziały (łączenie się przez przejęcie). W wyniku połączenia, część majątku spółki przejmowanej miałaby być przekazana na kapitał zapasowy/rezerwowy wnioskodawcy. Spółka osobowa ma zostać rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.
Pytająca spółka tłumaczyła, że połączenie ma być przeprowadzone w trakcie roku podatkowego, nie wcześniej jednak niż w październiku. Zapytała czy połączenie, przeprowadzone w trakcie aktualnego roku podatkowego spółki przejmowanej, skutkujące przejęciem majątku spółki osobowej, będzie wiązało się powstaniem po jej stronie przychodu podatkowego w CIT. Sama uważała, że nie.
Innego zdania był fiskus. Uznał bowiem, że przejęcie spółki osobowej nie będzie dla kapitałowej transakcją neutralną w rozliczeniach CIT. Opisane zdarzenie będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta