Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Analiza opłacalności korzystania z ulgi B+R

12 kwietnia 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tylenda

Skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową warto poprzedzić badaniem korzyści jakie przyniesie to firmie. Trzeba pamiętać, że preferencja często oznacza konieczność wdrożenia wielu rozwiązań umożliwiających jej stosowanie.

Decyzję o korzystaniu z ulgi B+R należy podjąć na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy opłacalności takiego przedsięwzięcia. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że ulga oznacza nie tylko oszczędności podatkowe, ale i realne koszty związane z koniecznością wdrożenia rozwiązań, które zapewnią jej stosowanie zgodnie z przepisami ustawy o CIT.

Analizę taką trzeba z kolei poprzedzić ustaleniem, czy nie zachodzą przesłanki bezwzględnie wyłączające możliwość korzystania z ulgi, tj.:

- działalność w specjalnej strefie ekonomicznej;

- otrzymanie zwrotu na całość wydatków na taką działalność (np. dotacje);

- wydatki ponoszone na działalność nie mieszczą się w kategoriach kosztów, które mogą być uznane za tzw. koszty kwalifikowane.

Kwalifikacja i dokumentacja prac

Jeśli brak jest przesłanek negatywnych, to trzeba ustalić, czy prace kwalifikowane przez przedsiębiorcę jako działalność badawczo-rozwojowa mogą być uznane za taką działalność w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Definicja takich działań jest wprawdzie bardzo szeroka, niemniej jednak w wielu przypadkach przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości czy jest ona wystarczająco pojemna. Dotyczy to w szczególności prac, które nie stanowią typowej działalności badawczo-rozwojowej, takich jak np. projekty informatyczne bądź usprawnianie procesów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10724

Wydanie: 10724

Spis treści
Zamów abonament