Trwa odchudzanie górniczych spółek
W ciągu ostatniej dekady zatrudnienie w kopalniach skurczyło się o 30 proc. i będzie dalej spadać.
Wchłonięcie przez Polską Grupę Górniczą kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego zakończyło kolejny etap reorganizacji w spółkach węglowych. Część nierentownych zakładów wydobywczych lub ich wydzielone części trafiły do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a wraz z nimi rzesza pracowników, którzy skorzystali z dotowanych przez państwo świadczeń – płatnych urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Tylko w 2016 r. zatrudnienie w branży skurczyło się o 7,4 tys. osób. W efekcie na koniec grudnia liczba pracowników spadła do 84,6 tys. To o 30 proc. mniej niż dziesięć lat temu, gdy w górnictwie węgla kamiennego pracowało niemal 120 tys. osób.
Poprawa efektywności
Analitycy od lat zwracali uwagę na przerost zatrudnienia i niską efektywność polskich kopalń. Trwająca restrukturyzacja branży, wymuszona dekoniunkturą na rynku węgla, odchudziła węglowe spółki. Część ekspertów obawia się jednak, że w dalszej perspektywie w górnictwie może się pojawić problem z pozyskaniem wykwalifikowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta