Casting na bandytę
Czy to możliwe, by w kraju bezprawia nie było historii gangsterskich?
Jeśli rozejrzeć się po księgarniach, kinach i telewizji, można by pomyśleć, że to Polska, a nie Włochy, jest ojczyzną mafii. Najpopularniejszym autorem jest u nas „Masa", dawny gangster z Pruszkowa, a dziś autorytet, choć nie moralny. Najpopularniejszym filmem – „Pitbull. Niebezpieczne kobiety", portretujący filozofującego strażaka zaczytanego w dziełach Schopenhauera, a który zmienia się w bossa łupiącego rodaków.
Innym przejawem fascynacji bandyterką jest wysyp powieści retro. Jednak nie policyjno-detektywistycznych, ale raczej opowieści gangsterskich, w których bohaterami są brutale i kobiety lekkich obyczajów.
Sympatię czytelników zdobyła trylogia Grzegorza Kalinowskiego o przedwojennych warszawskich cwaniakach zatytułowana „Śmierć frajerom". Hitem 2016 roku był „Król" Szczepana Twardocha. Trwają też prace nad jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta