Jak księgować operacje związane z firmowymi samochodami
Wartości początkowej firmowego auta nie powiększają wydatki na ubezpieczenie komunikacyjne związane z eksploatacją – zarówno OC, jak i AC. Trzeba w niej jednak uwzględnić niepodlegający odliczeniu VAT.
Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej samochody firmowe (zarówno osobowe, jak i ciężarowe). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. b ustawy o rachunkowości (dalej: uor), środki transportu zaliczane są do środków trwałych. Ich wartość początkową zwiększają koszty poniesione za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również niepodlegający odliczeniu VAT oraz podatek akcyzowy, a także wydatki wynikające z obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszone o przychody z tego tytułu (art. 28 ust. 8 uor). Do ww. kosztów zalicza się więc wydatki dotyczące dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego (koszty rejestracji, tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych) oraz nakłady na instalację w nim dodatkowego wyposażenia (np. klimatyzacji, systemu ESP czy czujnika parkowania).
Uwaga! Wartości początkowej samochodu nie powiększają natomiast wydatki poniesione z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych związanych z jego eksploatacją – zarówno obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC, jak i ubezpieczenia dobrowolnego autocasco AC. Ubezpieczenia takie nie są bowiem wymogiem dopuszczenia samochodu do ruchu drogowego (nie są bezpośrednio związane z zakupem pojazdu).
W jaki sposób ująć zakup
Operacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta