Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skansen Chorzów

12 kwietnia 2017 | Życie Śląska | Piotr Żelazny
Chociaż na boisku piłkarze robią co mogą, trudno oprzeć się wrażeniu, że Ruch w ekstraklasie funkcjonuje siłą rozpędu.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Chociaż na boisku piłkarze robią co mogą, trudno oprzeć się wrażeniu, że Ruch w ekstraklasie funkcjonuje siłą rozpędu.

Piłkarze nie wyszli na trening z powodu zaległości w wypłatach, ale trener Waldemar Fornalik wciąż walczy o awans do czołowej ósemki ekstraklasy.

Podczas gdy od kilku lat nasza piłka pnie się w górę, reprezentacja po raz pierwszy jest bliska awansu do czołowej dziesiątki rankingu FIFA, mistrz Polski po 20 latach zagrał w Lidze Mistrzów, a na nowoczesne i ładne stadiony tłumy walą drzwiami i oknami, jest jedno miejsce na futbolowej mapie, które przypomina o minionych latach – to skansen w Chorzowie.

Ruch jako jedyny w najwyższej lidze wciąż gra na stadionie, który pamięta czasy świetności Niebieskich. Ma to oczywiście swój niepowtarzalny klimat, a słynne wysokie białe maszty oświetleniowe, zwane w Chorzowie i okolicach świeczkami, w przyszłym roku będą obchodziły 50-lecie. Niedawno na stadion przy ulicy Cichej wrócił po kilku latach przerwy zegar szwajcarskiej firmy Omega. Ten zabytkowy chronometr zadebiutował na stadionie Ruchu w 1939 roku, a podczas okupacji był ukrywany przez Augustyna Ferdę – gospodarza klubu i zegarmistrza.

Ruch czerpie ze swojej bogatej historii garściami, a obiekt przy Cichej ozdabiają wizerunki najważniejszych zawodników – począwszy od Gerarda Cieślika na Krzysztofie Warzysze kończąc.

A jednak nie sposób się oprzeć wrażeniu, że Ruch w ekstraklasie funkcjonuje siłą rozpędu, że klub ten nie zdążył się przekształcić w nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwo, że żyje tylko dzięki niekończącym się dotacjom i pożyczkom z kasy miasta, a odcięty od tego finansowania skończyłby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10724

Wydanie: 10724

Spis treści
Zamów abonament