Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weryfikacja kontrahenta – tak, śledztwo – nie

08 maja 2017 | Podatki | Sławomir Wilczyński Andrzej Naskrętski

Skoro organ podatkowy nie był w stanie w sposób wystarczający wykazać oszustwa, to tym bardziej nie można wymagać tego od przedsiębiorcy, który nie posiada przecież do tego wystarczających instrumentów.

Sądy administracyjne zaczynają uwzględniać realne możliwości podatników w zakresie weryfikacji kontrahentów dla celów odliczenia VAT. Uznają, że dobra wola i należyta staranność nie mogą cechować się większym zaangażowaniem podatnika niż tropienie oszustów w VAT przez fiskusa (i powołane do tego celu organy ścigania).

Prawo do odliczenia VAT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 lutego 2017 r. (I FSK 1679/16) jest wyraźnym sygnałem, że organy podatkowe nie mogą odmawiać prawa do odliczenia VAT na tej tylko podstawie, że kontrahent podatnika jest w ocenie fiskusa „potencjalnie" nieuczciwy i narusza przepisy ustawy o VAT.

Wyrok ten jest kolejnym korzystnym orzeczeniem dla podatników, wytyczającym granice ich działań, w zakresie weryfikacji rzetelności kontrahentów przy odliczeniu VAT. Wcześniej w podobnej sprawie wypowiedział się w sposób korzystny dla podatników WSA w Białymstoku w wyroku z 22 grudnia 2016 r. (I SA/Bk 600/16).

NSA stwierdził bowiem, że skoro organ podatkowy nie był w stanie w sposób wystarczający wykazać oszustwa, to tym bardziej nie można wymagać tego od przedsiębiorcy, który nie posiada przecież wystarczających instrumentów do takiej weryfikacji. Zwykły uczestnik obrotu nie jest śledczym, który miałby wyręczać fiskusa w typowaniu oszustów w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10743

Wydanie: 10743

Spis treści
Zamów abonament