Ulga B+R pozwala obniżyć podatek do zapłaty
Ulga na prace badawczo-rozwojowe umożliwia dodatkowe odliczenie kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania. Mogą z niej korzystać wszystkie podmioty niezależnie od branży, wielkości czy wyników finansowych.
Z początkiem 2017 roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące ulgi podatkowej na prace badawczo-rozwojowe (B+R), która obowiązuje już od 1 stycznia 2016 roku.
Ulga umożliwia dodatkowe odliczenie kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Jest ona instrumentem wsparcia, z którego mogą korzystać wszystkie podmioty prowadzące działalność B+R wykazujące dochód do opodatkowania, niezależnie od branży, wielkości przedsiębiorstwa (MŚP lub duże) czy wyników finansowych. Z możliwości skorzystania z ulgi wyłączone są jedynie podmioty prowadzące działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
Wystarczy sam fakt prowadzenia prac
W przypadku korzystania z ulgi kluczowa jest kwestia prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu ustawy o PIT lub ustawy o CIT.
Przy czym, dla skorzystania z ulgi liczy się jedynie sam fakt prowadzenia prac B+R, bez konieczności wykazania – tak jak na przykład w przypadku dotacji – poziomu innowacyjności, poziomu gotowości technologii, efektu końcowego projektu, zgłoszenia lub posiadania praw własności przemysłowej, współpracy z jednostką naukową, posiadania odpowiedniej kadry badawczej i zasobów do prowadzenia prac B+R czy też wdrożenia rezultatów do działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta