Nowe odkrywki mają pod górkę
Węgiel brunatny – jedno z najważniejszych paliw do produkcji prądu – może zniknąć z krajowej energetyki.
Budowa nowych kopalń węgla brunatnego w Polsce idzie jak po grudzie. Inwestorzy muszą mierzyć się z unijną polityką klimatyczną, brakiem długofalowej strategii dla krajowej energetyki, niechęcią banków do finansowania węglowych projektów, a często także z potężnym oporem społecznym. Tymczasem w perspektywie 20–30 lat większość istniejących kopalń zostanie zamknięta. Wraz z nimi rację bytu stracą elektrownie opalane tym surowcem (nie importujemy węgla brunatnego, bo nie nadaje się on do transportu na duże odległości).
Wielkie plany
– Trudno ocenić, w jakim terminie i czy w ogóle w Polsce powstawać będą nowe odkrywki węgla brunatnego – zaznacza Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. Dodaje, że jeśli udałoby się zrealizować większą inwestycję, to z pewnością wpłynęłoby to na bilans węglowy kraju. – Węgiel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta