Japońska wyspa w Wielkopolsce
Krotoszyn to polska stolica sumo. Tu działa najsilniejsza w kraju sekcja oraz siedzibę ma Polski Związek Sumo.
Nazwa Towarzystwa Atletycznego Rozum Krotoszyn jest nieco myląca. Sugeruje, że chodzi o sportową organizację z filozoficznym nastawieniem. Pierwszy kontakt z klubem wszystko wyjaśnia. Prezesem i założycielem klubu jest miejscowy biznesmen i polityk samorządowy Dariusz Rozum. Poza tym sumo jak żadna dyscyplina sportowa ma tyle silnych związków z religią, że bardziej pasowałoby w nazwie klubu słowo duch.
Zaopiekował się sierotą
Prezes Dariusz Rozum przyzwyczajony jest do pytań o to, co skłoniło go, by w rodzinnej miejscowości postawić na sumo. Mówi o tym z dumą i z wielkim zacięciem. Od lat młodzieńczych pasjonował się kulturą japońską. Tę miłość wzmocniły treningi judo w Olimpii Poznań. Zgłębiał wtedy nie tylko sportowe reguły tego sportu, ale także jego filozofię i historię. Japonia stała się dla niego drugą ojczyzną. Mówi nawet o sobie, że w połowie jest Japończykiem. Do Kraju Kwitnącej Wiśni jeździ przynajmniej raz w roku, pozostaje w stałym kontakcie z ambasadą w Polsce.
A Japonia w sporcie to nie tylko judo, ale przede wszystkim sumo. W Polsce narodową dyscyplinę Japończyków zaczęto uprawiać i traktować nieco poważniej w połowie lat 90. XX wieku. Szlaki przecierał Sławomir Luto, ale przede wszystkim Robert Paczków, który karierę zaczynał w TAR Krotoszyn i na początku XXI wieku jako pierwszy Polak został mistrzem świata amatorów. Wielkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta